«

»

بهمن ۰۱ ۱۳۸۹

فولاد نطنز؛ از صعود به لیگ برتر تا خطر سقوط به دسته دو

13 بازی، ۳ برد، ۵ مساوی، ۵ باخت، ۱۴‌ گل زده، ۱۶ گل خورده؛ این بیلان کاری تیمی است که در پایان نیم فصل اول لیگ دسته یک فوتبال کشور با کسب ۱۴ ‌امتیاز در رده یازدهم جدول گروه یک قرار گرفته و در این رده بندی تنها سه تیم را پایین تر از خود می بیند؛ تیمی که فصل را با تساوی در رشت برابر داماش گیلان آغاز کرد و با باخت خانگی برابر گل گهر سیرجان به پایان رساند؛ تیمی به نام فولاد نطنز که در ابتدای فصل، امتیاز سپاهان نوین اصفهان را خرید تا در لیگ آزادگان حضور داشته باشد.

البته این اولین بار نبود که امتیاز تیم دوم سپاهان به تیم دیگری فروخته می شد. پیش از این و در آغاز لیگ هشتم و پس از اینکه این تیم به عنوان تیم دوم سپاهان برای حضور در لیگ برتر با منع قانونی مواجه شد، به ناچار امتیازش را به فولاد خوزستانی فروخت که پیش از این به دسته ای پایین سقوط کرده بود و از این فرصت برای حضور دوباره در لیگ برتر استفاده کرد. واگذاری حق امتیاز سپاهان نوین به یک تیم دیگر، این بار اما تفاوت های فاحشی با دفعه پیش داشت. در حالی که در مرتبه قبل، سپاهان نوین به لیگ برتر صعود کرده و امتیازش را به یک تیم دسته یکی می فروخت، این بار این تیم، امتیاز حضورش در لیگ دسته یک را به تیم تازه تأسیسی واگذار کرد که هیچ پیشینه ای در ورزش نداشت و به دنبال این واگذاری، سپاهان نوین خود به دسته سوم منتقل شد. تیمی که قرار بود با نام فولاد نطنز فعالیت کند، به این دلیل که هیچ سابقه و تجربه ای در عرصه ورزش حرفه‌ای نداشت، قراردادی با سپاهان منعقد کرد که بر اساس آن، این تیم تا یک سال زیر نظر و حمایت باشگاه بزرگ اصفهانی باقی می ماند. اما اتفاق مهم و شایان ذکر درباره این انتقال این بود که فولاد نطنز با همان سرمربی و بازیکنانی که پیش از این عضو سپاهان نوین بودند، به فعالیت خود ادامه داد. حسین چرخابی، مربی باتجربه و کارکشته اصفهانی هدایت این تیم را به عهده گرفت و حتی بازیکنان شناخته شده ای چون هادی جعفری و جواد ماهری که فصل پیش در تیم پرستاره سپاهان فرصت چندانی برای خود نمایی نداشتند هم به کمک این تیم آمدند تا فولاد نطنز زیر چتر حمایت سپاهان و با هدف صعود به لیگ برتر وارد مسابقات شود. ‌

اوضاع اما آنطور که انتظارش بود، پیش نرفت و اوایل آذرماه اعلام شد که به خواست مردم نطنز، قرارداد تیم فولاد این شهر با سپاهان فسخ شده و بازی‌های این تیم که پیشتر در صفائیه اصفهان برگزار می شد، از این پس در ورزشگاه شهید منوچهری نطنز انجام می شود تا حمایت هواداران و مردم این شهر شامل حال تیمشان شود. اما این ترفند هم در نهایت کارساز واقع نشد تا نه تنها روِیاهای لیگ برتری فولاد نطنز بر باد رود، بلکه با پیمودن نیمی از راه، این تیم، حتی خطر سقوط به دسته دوم را هم به شکلی جدی احساس کند.

سپاهان نوین که همین چند فصل پیش با به زانو درآوردن تیم پرستاره و پرادعای استیل آذین، با شایستگی به لیگ برتر صعود کرده بود، اکنون اسماً و با بازیکنانی جوان در لیگ دسته ۳ کشور حضور دارد تا مربی و بازیکنان سابق این تیم عمدتاً در تیمی به فعالیت خود ادامه دهند که اکنون متعلق به شهرستان نطنز است و با آن تیم راه یافته به لیگ برتر کلی فرق دارد. البته دلیل این همه تنزل رتبه، تنها انتقال این تیم به نطنز نیست که سپاهان نوین هم پس از مواجه شدن با سد قانونی برای حضور در لیگ برتر، در دو فصل پس از آن، از یک مدعی اصلی صعود، به تیمی معمولی در میانه های جدول تبدیل شد که البته همچنان وظیفه مهم معرفی استعدادهای نوظهور به تیم اول سپاهان را هم به عهده داشت؛ وظیفه ای که اکنون با حضور این تیم در لیگ دسته ۳ تا حدود زیادی نسبت به گذشته کمرنگ شده به ویژه اینکه تیم اول سپاهان در این فاصله به تیمی تبدیل شده که حتی برخی از ستارگان نامدار لیگ برتری هم با پیوستن به آن، طعم نیمکت نشینی در هفته های متمادی را تجربه می کنند؛ بازیکنان سپاهان نوین که دیگر جای خود را دارند.

مسلماً سپاهان از درآمد حاصل از فروش حق امتیاز سپاهان نوین به تیم های فولاد خوزستان و فولاد نطنز توانسته به بسیاری از برنامه های موردنظر خود جامه عمل پوشانده و تیمی بسازد که فصل پیش با اقتدار کامل به قهرمانی رسید و امسال هم در کنار همشهری‌اش، ذوب آهن بخت اول قهرمانی محسوب می شود. علاوه بر آن، سپاهان همچنان به عنوان تیمی شناخته می شود که به تیم های پایه خود اهمیت زیادی می دهد اما نمی توان و نباید این واقعیت تلخ را هم کتمان کرد که چند سالی است در این تیم خبری از معرفی بازیکنان جوان و با استعداد نیست و حضور ستاره های شناخته شده سایر تیم ها در این تیم اصفهانی تا حد زیادی عرصه را بر جوانان تنگ کرده و فرصت خودنمایی را از آنها گرفته است.

جدای از همه اینها، فوتبال‌دوستان اصفهانی هم حق دارند دلشان برای تیمی که آن را پشتوانه اصیل و مطمئنی برای فوتبال شهرشان می دانستند، تنگ شود.

صبا خیابانی- روزنامه نصف جهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>