«

»

دی ۱۲ ۱۳۸۹

برنده‌ ها ـ بازنده‌ ها، هفته یازدهم لیگ دسته اول

فولاد مقابل تیم انتهای جدولی ماشین‌سازی آن هم در خانه یک نیمه هیچ‌کاره بود و باید گفت نیمه دوم را به حریف تبریزی خود باختند!

هفته یازدهم لیگ دسته اول همراه با تغییرات زیادی در صدر جدول دو گروه بود. همچون هفته‌های گذشته با توجه به شرایط فشرده‌ای که در جدول حکمفرما است و تیم‌ها با فاصله‌های خیلی نزدیک پشت‌سر هم قرار گرفته‌اند با کوچکترین امتیازی تیم‌ها با سقوط و صعود قابل توجهی مواجه می‌شوند. هفته یازدهم را می‌توان هفته کروات‌ها هم نامید، چرا که دو مربی کروات حاضر در لیگ یک توانستند با کسب پیروزی‌های مهم تیم‌هایشان را در کورس قهرمانی قرار دهند. وینکو بگوویچ با آلومینیوم کنار مس سرچشمه در صدر جدول قرار گرفت و فقط تفاضل گل کمتر باعث شد تا به مکان دوم برسد و لوکا بوناچیچ هم با گسترش فولاد، سپیدرود رشت را در رشت شکست داد تا به جمع مدعیان اضافه شود و با فاصله سه امتیازی با صدرنشین امیدوار به صعود شود.در گروه الف تیم مقاومت‌سپاسی پس از ۱۱ هفته بالاخره به صدر جدول تکیه زد تا نشان دهد آنها می‌خواهند هرچه سریع‌تر به لیگ‌برتر برگردند. مقاومتی‌ها در خانه بازی بزرگ هفته را از صدرنشین بردند تا جایگاه نفتی‌ها را در صدر بگیرند، این یک فینال زودرس به حساب می‌آمد. در ته جدول هم کماکان قعرنشینان با جدیت راه سقوط را ادامه می‌دهند. این تیم‌ها که شامل برق شیراز، سپیدرود رشت، ماشین‌سازی تبریز و اتکا گلستان می‌شوند، تاکنون نتوانسته‌اند راه خود را در لیگ پیدا کنند. در این هفته باید به ناکامی بعضی از صدرنشینان نیز اشاره کرد، جایی که تربیت یزد و شهرداری بندرعباس در گروه الف و نساجی قائمشهر و ایرانجوان بوشهر در گروه ب با امتیازاتی که از دست دادند در جدول با سقوط همراه بودند.

گروه الف
برنده ها
مربی: اکبر زبردست
مس رفسنجان در هفته یازدهم دست به کار بزرگی زد و تیم کاوه را که خیلی‌سخت می‌باخت با چهار گل شکست داد تا با صعودی چند پله‌ای تا رتبه دوم جدول بالا بیاید. اکبر زبردست که چند هفته‌ای تیمش با نوسان همراه بود، بالاخره توانست این مشکل را از بین ببرد تا بتواند تیمش را به عنوان یک مدعی معرفی کند. زبردست مهره‌های خوبی در اختیار دارد، اگر بتواند این روند را ادامه دهد، حتی می‌تواند در پایان نیم‌فصل با شاگردانش به قهرمانی دست پیدا کند. اکبر زبردست طی این فصل خیلی از دست برنامه‌ریزان لیگ گله‌مند است، چرا که معتقد است آنها باعث افت تیمش شدند.

تیم: مقاومت‌سپاسی شیراز
مقاومت‌سپاسی بازی بزرگ هفته را در خانه با پیروزی به پایان برد تا پس از ۱۱ هفته به صدر جدول رقابت‌های لیگ تکیه بزند. اصغر کلانتری، سرمربی مقاومت با فراز و نشیب‌هایی که تیمش در این فصل همراه بوده بالاخره توانست در خانه تیم صدرنشین مسجدسلیمان را با تفکرات باقری‌نیا شکست دهد. حالا کار کلانتری و شاگردانش سخت‌تر شده است، چرا که از این پس باید طوری به میدان بروند تا این صدرنشینی را حفظ کنند. مقاومت‌سپاسی این پتانسیل را دارد که پس از یک سال دوری دوباره به لیگ‌برتر برگردد.

بازنده ها
مربی: فابین لیپ

شهرداری بندرعباس با این همه بازیکن و این همه تدارکات در خانه مقابل اتکا ته‌جدولی نتیجه خیلی بدی را گرفت. تساوی خانگی منجر به سقوط دو پله‌ای آنها تا رده چهاردهم جدول شد. فابین لیپ، سرمربی آرژانتینی که از هر لحاظ تیمش نسبت به اتکا گلستان سر بود، توانست دقایقی از بازی را نیز برنده باشد، ولی تعویض‌های اشتباه او نتوانست باعث شود که پیروزی را حفظ کنند! در حالی شهرداری از حریف جلو بود که ۱۰ دقیقه مانده به پایان بازی گل تساوی را دریافت کردند تا پیروزی را با تساوی عوض کنند. لیپ در انتهای فصل حسرت این دو امتیازها را خواهد خورد.

تیم: فولاد نطنز
فولاد نطنز در شرایطی که حمایت بیش از چهار هزار تماشاگر نطنزی را به همراه داشت، پس از گل زودهنگامی که به ثمر رساند دیگر نتوانست چهره خوبی در میدان به نمایش بگذارد و در دقایق پایانی بازی برده را با تساوی عوض کرد تا از حضور در جمع مدعیان باز بماند. حسین چرخابی برخلاف سال‌های گذشته هنوز نتوانسته یک تیم هماهنگ و منسجم را درست کند. فولاد مقابل تیم انتهای جدولی ماشین‌سازی آن هم در خانه یک نیمه هیچ‌کاره بود و باید گفت نیمه دوم را به حریف تبریزی خود باختند!

گروه ب
برنده ها
مربی: وینکو بگوویچ

آلومینیوم هرمزگان بازی بزرگ گروه ب را به نفع خودش پایان داد تا حضوری قوی‌تر در صدر جدول داشته باشد. وینکو بگوویچ که در طول هفته با فراز و نشیب‌هایی از سوی مدیران باشگاه روبه‌رو بود، توانست مقابل نساجی بازی بزرگ را ببرد تا با ۲۰ امتیاز در کنار مس در صدر قرار بگیرد. وینکو در این دیدار شاگرد سابق خودش را شکست داد تا نشان دهد استادان تمام فوت و فن‌ها را به شاگردان یاد نمی‌دهند. وینکو با حفظ این روند می‌تواند شهرداری بندرعباس را صاحب یک تیم لیگ‌برتری کند.

تیم: گسترش فولاد تبریز
گسترش فولاد تبریز پس از آمدن لوکا بوناچیچ سیر صعودی را در پیش گرفته و دو پیروزی پی در پی باعث شده این تیم در جمع مدعیان قرار بگیرد. گسترش با تیم صدرنشین فقط سه امتیاز فاصله دارد، اگر لوکا و شاگردانش این روند را ادامه دهند، چه‌بسا تا پایان نیم‌فصل به صدر جدول هم برسند. گسترش این هفته با اینکه مقابل تیم ته‌جدولی سپیدرود قرار داشت، اما شکست دادن این تیم در رشت کار ساده‌ای نبود که گسترشی‌ها موفق به آن شدند. گسترش فولاد با لوکا و بازیکنان بزرگی که دارد، می‌تواند لیگ‌برتری شود.

بازنده ها
مربی: فرهاد حسین‌پور

سپیدرود رشت انگار نه انگار که دارد در لیگ یک بازی می‌کند. این تیم رشتی هنوز در فضای لیگ دسته دوم قرار دارد. فرهاد حسین‌پور نتوانسته تیم خوبی را جمع کند. البته مشکلات مالی این تیم بر کسی پوشیده نیست، ولی حسین‌پور می‌توانست حداقل با این امکانات کم نتایج بهتری بگیرد و یا اینکه حداقل در خانه حریف سخت و دندانگیری برای حریفان باشد اما سپیدرود هنوز نتوانسته آن تیمی که همه انتظار داشتند باشد و گذشته خوب خود را تکرار کند.

تیم: پیام مخابرات
پیام مخابرات هم با تساوی این هفته در خانه نشان داد که یک تیم پرنوسان است. محمد عباسی به راحتی امتیازات خانگی را از دست می‌دهد. او و شاگردانش در این هفته با اینکه از حریف خود پیش بودند، ولی نتوانستند تا پایان مقاومت کنند و در نهایت بازی برده را با تساوی عوض کردند تا در پایان فصل حسرت این امتیاز از دست رفته خانگی را بخورند. پیام مخابرات اگر نجنبد، چه‌بسا که فانوس به دست شود و به دیگر تیم شیرازی گروه یعنی برق شیراز بپیوندد.

نویسنده : آرش جعفری – روزنامه ورزشی گل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>