«

»

آذر ۲۱ ۱۳۸۹

برنده‌ها ـ بازنده‌ها (هفته نهم)

فولادی های نطنز از زمانی که بازی‌های‌شان در نطنز به جای اصفهان برگزار می‌شود شبیه به تیمی شده‌اند که تازه پوست انداخته و خوب نتیجه می‌گیرد.

هفته نهم رقابت‌های لیگ دسته اول سرانجام پس از برگزاری بازی‌ها طی ۴ روز، روز گذشته با تک بازی سیاه‌جامگان مشهدی با سپیدرود رشت به پایان رسید، تا شاهد یک هفته طولانی باشیم. با توجه به نتایجی که در بازی‌های این هفته به دست آمد شاهد تغییرات زیادی دو صدر جدول بودیم ولی این جابه‌جایی‌ها فقط میان تیم‌های مدعی قهرمانی که در مربع قهرمانی در گروه حضور داشتند بود. در گروه الف نفت مسجد سلیمان با وجود تساوی صدر جدول را حفظ کرد ولی تربیت با نتیجه تساوی تا پله چهارم سقوط کرد تا جای خود را به شهرداری بندرعباس بدهد. ۴ دیدار از ۷ بازی انجام شده گروه «الف» به تساوی انجامید تا در میانه جدول این گروه شاهد تغییر زیادی نباشیم.

در گروه «ب» شکست سنگین صدرنشین در سرچشمه کرمان و واگذاری صدر جدول به تیم مس و نیز دومین برد پیاپی آبی‌پوشان اهوازی که با شوک تعویض مدیرعامل همراه بود از نتایج خوب و قابل توجه این گروه بود. هر چند که نباید از نتیجه خوب شاگردان اصغر شرفی و محمد عباسی در خانه میزبان بگذریم. حال با توجه به نتایجی که در دو گروه به دست آمد رقابت درصدر جدول فشرده‌تر از قبل شد و کار تیم‌های مدعی به هفته‌های آینده کشیده شد ولی چیزی که در پایان هفته نهم مشخص شد این است که جدول دو گروه تقریبا مدعیان خودش را شناخته و تیم‌هایی که قصد صعود دارند خرج خود را از سایرین جدا کردند.

گروه الف
برنده‌ها:
مربی: علی‌اصغر کلانتری
مقاومت سپاسی پس از دو الی سه هفته پرنوسان سرانجام یک پیروزی به موقع را کسب کرد تا به وضعیت خودش در صدر جدول سر و سامان دهد. علی‌اصغر کلانتری که هفته گذشته با دست خالی میدان را ترک کرده بود، حالا با این پیروزی و کسب ۱۵ امتیاز در کنار شهرداری و نفت قرار گرفت تا کماکان یکی از بخت‌های اصلی صعود باشد. کلانتری تیم جوانی را جمع و جور کرده است. او می‌داند که همه از مقاومت توقع دارند برای همین کار سختی تا پایان فصل و صعود به لیگ برتر دارد. و شاگردان او با این پیروزی خانگی انگیزه مضاعفی برای هفته‌های بعد گرفتند. کلانتری باحفظ این روند می‌تواند دوباره مقاومت را به لیگ برساند اما نباید نوسانات هفته‌‌های گذشته را دیگر به همراه داشته باشد.

تیم: فولاد نطنز
فولادی‌ها از زمانی که بازی‌های‌شان در نطنز به جای اصفهان برگزار می‌شود شبیه به تیمی شده‌اند که تازه پوست انداخته و خوب نتیجه می‌گیرد. حسین چرخابی و شاگردانش که حالا در هر بازی بیش از ۳ هزار هوادار مشتاق را بالای سر خود می‌بینند، با انگیزه مضاعف به مصاف حریفان می‌روند. این تیم که شالوده آن بیشتر اصفهانی است، توانست پس از هفته‌ها یک پیروزی خوب را مقابل تیم پیام مشهد کسب کند و از انتهای جدول به میانه جدول صعود کند تا به وضعیت خود سروسامان داده باشد. فولاد اگر می‌خواهد خاطرات سه سال پیش را که سپاهان نوین بود تکرار کند باید این روند را ادامه دهد.

بازنده‌ها:
مربی: مهدی دینورزاده
داماش گیلان با مهدی دینورزاده هم در خانه متوقف شد تا تیره‌روزی‌های این تیم پرسابقه گیلانی ادامه داشته باشد. دینورزاده پس از اینکه از برق شیراز به واسطه نتایج ضعیف برکنار شد، در اولین تجربه مربیگری‌اش در شهر رشت و تیم داماش باز هم ناموفق عمل کرد تا کارنامه‌اش ضعیف‌تر از پیش شود. مساوی خانگی مقابل تیم ته جدولی ماشین‌سازی با این همه مهره واقعا هنر می‌خواست که دینورزاده و شاگردانش آن را انجام دادند. دینورزاده اگر می‌خواهد ناکامی‌هایش برای بار دوم با یک تیم دیگر ادامه پیدا نکند باید فکری به حال تیمش بکند و به قولی نشان دهد آن نتایج در شیراز و برق اتفاقی بوده است.

تیم: تربیت یزد
داوود مهابادی و شاگردانش بازی برده را در خانه با تساوی عوض کردند تا با دو پله سقوط از مکان دوم به مکان چهارم، جزو ناکامان هفته قرار بگیرند. تربیت یزد آنقدر موقعیت خراب کرد تا آه از نهاد هوادارانش دربیاید. اگر تیم روبه‌روی تربیت از صدرنشینان جدول بود، می‌توانست این تساوی قابل هضم باشد. اما تساوی مقابل تیم ۸۵ دقیقه بازنده اتکا که در ته جدول است، برای تیم تربیت بسیار بد بود. تربیت با از دست دادن این ۱۲ امتیازها، دوباره سرنوشت فصل قبل را پیدا می‌کند که در روز آخر حسرت یک امتیاز را برای صعود به لیگ برتر داشت!

گروه ب
برنده‌ها:
مربی: احمد سنجری
مس سرچشمه بازی حساس هفته را برد تا به صدر جدول تکیه بزند. احمد سنجری که تیمی جوان و بدون ستاره را جمع‌وجور کرده است، توانست در هفته نهم نساجی صدرنشین را در خانه با یک نتیجه پرگل و قاطعانه شکست دهد. احمد سنجری و تیمش که در ابتدای راه با نوساناتی همراه بودند حالا رفته رفته به یک تیم کامل تبدیل شده‌اند و نتایج درخور و شایسته‌ای را کسب می‌کنند. چند برد پی‌درپی و حضور در صدر جدول نشانه این پیشرفت است. پیروزی مقابل نساجی مدعی با نتیجه پر گل کار هر مربی نبود که سنجری به آن دست پیدا کرد. اصغر شرفی هم با توجه به بردی که در ساری مقابل صنعت با ایرانجوان کسب کرد می‌تواند جزو برنده‌های هفته باشد و تیمش قابل تقدیر است.

تیم: مخابرات فارس
مخابرات فارس و محمد عباسی چند هفته‌ای بود که خوب نتیجه نمی‌گرفتند و بیرون از خانه و داخل خانه برای آنها فرقی نمی‌کرد، اما این هفته تیم سوم شیراز دست به کار بزرگی زد و در یزد تیم فولاد این شهر را شکست داد تا دو پله در جدول صعود داشته باشد و از انتهای جدول فرار کند. این دومین پیروزی شیرین مخابراتی‌ها پس از پیروزی در داربی شیراز بود. شکست فولاد یزد در خانه‌اش تا به حال اتفاق نیفتاده بود که عباسی و شاگردانش به این مهم دست پیدا کردند. از مخابرات که بگذریم استقلال اهواز هم می‌توانست جزو بهترین‌‌های هفته باشد چرا که با کسب دومین برد پیاپی و نیز سومین برد فصل از ته جدول جدا شد.

بازنده‌ها:
مربی: محمود سورتچی
صنعت ساری برخلاف ابتدای فصل که نتایج خوبی می‌گرفت، رفته‌رفته به تیمی ضعیف تبدیل شده است که حتی در خانه هم به هیچ حریفی «نه» نمی‌گوید. آنها پس از باخت به گسترش فولاد در خانه این هفته هم به ایرانجوان بوشهر باختند تا این شکست‌ها در خانه تبدیل به عادت شود! محمود سورتچی اگر به داد تیمش نرسد چه بسا وضعیت این تیم تازه تاسیس خراب‌تر هم می‌شود. سورتچی در پایان بازی با ایرانجوان بوشهر از سوی هواداران ساروی هو شد. برای همین باید فکری به حال تیمش بکند تا از این وضعیت رها شود. سورتچی پس از صعود خوب روزهای اول،‌ الان در حال سقوط آزاد است. شکست سنگین خانگی او را در زمره ناکامان هفته قرار داد.

تیم: فولاد یزد
فولاد یزد پس از فوت مرحوم آقازاده دیگر آن صلابت همیشگی را ندارد و باید گفت به تیم پرنوسانی تبدیل شده است. ادموند یونان‌پور که فصل گذشته با شیرین‌فراز نتایج خوبی می‌گرفت، هنوز نتوانسته آن خاطرات خوب و نتایج خوب را با فولاد یزد تکرار کند. فولادی‌ها در خانه کمتر به تیمی باج می‌دادند و نهایتا با تساوی کار را به پایان می‌رساندند، اما حالا آنها به یک تیم معمولی تبدیل شده‌اند که در خانه به راحتی به هر حریفی باج می‌دهند. ادموند یونان‌پور باید تغییر و تحولاتی در این تیم یزدی ایجاد کند وگرنه هم خودش برکنار می‌شود و هم تیمش به رتبه‌های پایین‌تر سقوط می‌کند.

نویسنده : آرش جعفری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>